Változás, félelem nélkül – kaizen

Változás, félelem nélkül – kaizen

Van egy japán filozófiai irányzat, amely segíthet abban, hogy úgy fejlődj, ahogyan az neked kényelmes – mindezt félelem, és kudarcok nélkül.

Küzdés, vagy elfogadás

Közhelyesnek tűnhet az a mondat, hogy egyvalami állandó: a változás. De mégis igaz az állítás, hiszen minden bennünket körülvevő tényező mozgásban van, és mi magunk is változunk. Folyamatosan változik a hőmérséklet, a széljárás, mozognak a csillagok, de ugyanígy folyamatos mozgásban van minden atom, minden sejt.

A kérdés az, hogy mit kezdünk a bennünk lévő, és a bennünket körülvevő változásokkal. Megpróbálunk ellenük küzdeni? Vagy elfogadjuk a változás állandóságát, és megpróbálunk úgy fejlődni, hogy az számunkra is biztonságos, és lekövethető legyen?

Hiszen mi is fejlődünk, változunk: a kérdés csak az, hogy bele akarunk-e szólni, hogy milyen irányba történjen ez meg.

Mi az a Kaizen?

Ebben segíthet a Kaizen filozófiai irányzat elsajátítása, amely egy ősi japán életszemlélet. A kaizen szó jelentése: folyamatos javítás.

A nyugati társadalomban gyakori életfelfogás az, hogy ha valamilyen célt el akarunk érni, akkor azt drasztikus átszervezések révén, lehetőleg minél előbb megvalósítsuk. A Kaizen ezzel szemben azt mondja, hogy minden nagy célhoz sok kis lépés vezet, ezért apró, kis változtatásokkal is igazán nagy eredményeket lehet elérni.

Nagyon népszerű gondolat az, hogy „lépj ki a komfortzónádból„, és jelentősen változtass valamin. Nem kételkedem abban, hogy vannak olyan szituációk, amikor ez tényleg megoldás lehet. De azt is látom, hogy nagyon sokan leblokkolnak, hogy ha egyik napról a másikra kell valamit teljesen másképp csinálniuk.

A be nem teljesülő újévig fogadalmak

A tágabb baráti körben vannak, akik minden év elején megfogadnak valamilyen újévi fogadalmat: pl. leszoknak a dohányzásról, több időt fordítanak a családra, vagy éppen lefogynak. Az esetek többségében az történik velük, hogy nagy lelkesedéssel nekivágnak az újévi fogadalom beteljesítésének, néhány hétig talán tartják is magukat hozzá, azután fokozatosan csökken a motivációjuk, menet közben elbizonytalanodnak, és végül csalódottan feladják a céljaikat. Nyáron, a strandon fekve talán eszükbe sem jut már, hogy január elején még mennyire motiváltak voltak. De miért történik ez? Talán nem is akartak igazán fejlődni az adott területen?

Az esetek többségében nem erről van szó.

Ez áll a kudarcok hátterében

Ha az elérendő célt túl gyorsan akarjuk végigvinni, akkor belefuthatunk abba a csapdába, hogy nem érnek bennünk sikerélmények, nincsenek pozitív élményeink, és végül annyira távolinak, elérhetetlennek látjuk a célunkat, hogy elmegy a kedvünk az egésztől. Sajnos a legtöbben ilyenkor még le is értékelik magukat, mondván: „én még erre sem vagyok képes„. Ha sok ilyen kudarcot összeszedünk, akkor előbb-utóbb kialakulhat bennünk egy félelem a változtatástól.

Mit lehet tenni?

Ha egy feladat túl nagy falatnak tűnik elsőre, akkor bontsuk fel azt sok kis apró feladatra, és máris sokkal könnyebben megbirkózunk az akadályokkal. Így egyrészt folyamatosan lesz sikerélményünk, és látni fogjuk azt is, hogy haladunk a cél felé.

„Nincs rá elég időm”

Ha szeretnénk többet olvasni, de úgy érezzük, hogy nem jut rá időnk, akkor ne olyan irreális célokat tűzzünk ki, amelyekről már előre tudjuk, hogy teljesíthetetlenek lesznek (pl. hetente 2 könyvet szeretnénk elolvasni). Kezdjük kis lépésekkel, tűzzük ki azt, hogy pl. naponta csak 2 oldalt olvasunk el egy könyvből. Erre emlékeztethetjük magunka valamivel: egy telefonos emlékeztető, vagy e-mailes naptár emlékeztető hasznos lehet – így biztosan nem felejtjük el. Ebből előbb-utóbb szokás lesz, és azt fogjuk észrevenni, hogy már nem is igaz az a téves gondolatunk, hogy nincs időnk olvasni. Ha ezt tudjuk tartani, akkor idővel emelhetjük a napi 2 oldalt 4 oldalra. És így tovább.

Rossz szokások leküzdése

A kaizen segítségével akár a rossz szokásainkat is átalakíthatjuk, vagy teljesen elhagyhatjuk. Ha szeretnénk valamilyen rossz szokásunkat megváltoztatni, akkor ebben az esetben is alkalmazhatjuk a fokozatos változást.

Tegyük fel, hogy fogyókúrázni szeretnénk, és erre azért van szükség, mert sok kenyeret fogyasztunk. Eleinte pl. csak a reggeli étkezéseknél együnk kevesebb kenyeret. Ha már ezt kényelmesen tartani tudjuk, akkor ismét csökkentsük a kenyérfogyasztást.

Ebben az esetben is fontos, hogy mindig kis lépésekben haladjunk, így nem lesz számunkra megterhelő a változás.

Kaizen a céges kultúrában

Ezt az szemléletet, és az ebben rejlő fejlődési potenciált rengeteg nagy cég is felfedezte. Pl. ezt a megközelítést alkalmazza a Toyota is, viszonylag nagy sikerrel. A cégvezetők, és a cégekben dolgozók azt vették észre, hogy a kaizen segítségével hatékonyabb a munkavégzés, és mindez nem jár jelentős erőfeszítésekkel.

A legtöbb vállalkozásnál, ahol ezt a napi munkafolyamatok során is alkalmazzák, az a fő irányelv, hogy ha valamilyen nehézséget találnak, akkor ne drága és időigényes megoldást alkalmazzanak, hanem a fokozatosság elve mentén jussanak el az ideális állapotig.

Jó változást!